
Dagens ETC
Andreas Gustavsson. Chefredaktör på Dagens ETC, som under hösten ska få en helt ny webb –och samtidigt samlar in 10miljoner för en unik journalistisk satsning.– Det har varit ett exceptionellt nyhetsår. Corona, Palmemordet, amerikanska valet, Black lives matter… Då söker många information. Men jag ser det här också som ett bevis för att vi på Dagens ETC tänker rätt om det digitala. Vi måste vara med när det händer. Både med nyhetsrapportering och kommentarer. Det är uppenbart att vi måste satsa på det här området för att växa. Därför arbetar vi nu febrilt på att skapa en helt ny webb, anpassad för våra och läsarnas behov. Jag räknar med att vi ska vara klara med det projektet under hösten.
– Vi kommer successivt att lansera olika delar av den nya webben. Redan har läsare tyckt till om longread som vi därefter justerat utifrån konstruktiv kritik. Det är ett sätt som passar oss och som hänger ihop med hur Dagens ETC kom till, genom att tusentals personer engagerade sig väldigt aktivt.
Varför är det så många opinionstexter på topplistan?
– Det finns flera förklaringar. Den enkla är att vi låter ledare och debattartiklar ligga olåsta under 14 dagar, vilket naturligtvis påverkar trafiken. Men sedan tror jag även vi ska se detta som en rejäl bekräftelse för att vi har genomslag som en oberoende, rödgrön ledarsida. Texterna blir lästa, spridda och citerade.
Samtidigt har Dagens ETC startat en stor insamling. Hur går det?
– Vi har ju bara berättat kort om den här satsningen, men redan har läsare donerat drygt 100 000 kronor. Men för mig handlar det här om att verkligen kunna utmana de största borgerliga tidningarna. Då behöver vi bli fler journalister som kan granska djupare, som kan höja nyhetspulsen. Dagens ETC ska inte vara ett komplement. Dagens ETC ska vara dagstidningen som ger dig allt. Så nu hoppas jag på tio miljoner kronor och 10 000 nya prenumeranter. Det här ska ske till hösten 2021. Det är där vi ska lägga ambitionen. Ingenting är omöjligt. I så fall hade vi inte ens kunnat starta Dagens ETC för sju år sedan
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Ämnen i artikeln
Detta kanske också intresserar dig

Tre experter om fallet Medin

SJF:s ordförande: ”Joakim Medin har aldrig satt sig själv i centrum”

Joakim Medin: Jag har bevittnat misshandel

Utrikesministern: Turkiet har inte fått något av Sverige i utbyte för Medin

Här återförenas Joakim och Sofie
