
Den nu bekräftade skolskytten och massmördaren Rickard Andersson påminner på flera sätt om andra personer som legat bakom masskjutningar.
Bild: PrivatDagens ETC
Personerna bakom masskjutningar och liknande dåd är ofta isolerade unga män utan social gemenskap, som har sin enda kontakt med omvärlden genom skärmen och onlineforum. Skytten från massakern i Örebro ser inte ut att vara något undantag. Han gick ut grundskolan utan ett enda godkänt betyg och hade inte haft ett jobb på tio år.
– Det är isoleringen som är farlig, säger Anki Sandberg, ordförande på Attention.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Dadgostar kräver sänkta matpriser: ”Är en politisk fråga”

SD vill sätta flyktingar i förvar – för att slippa vaccinera

Anderssons känga till finansministern: ”Kaffepriserna är en klimatfråga”

Ica-handlaren förstår kundernas ilska – ”Gör inga övervinster”

S kräver: Kalla in försvarsberedningen omedelbart
