Hoppa till innehållet

Inrikes

Anställda kan tvingas gå ner i tid

En AD-dom i förra veckan ger arbetsgivaren rätt att att ”hyvla” och sänka de anställdas arbetstid istället för att säga upp enligt turordningsreglerna i Lagen om anställningsskydd.
En AD-dom i förra veckan ger arbetsgivaren rätt att att ”hyvla” och sänka de anställdas arbetstid istället för att säga upp enligt turordningsreglerna i Lagen om anställningsskydd. Bild: bild Fredrik Sandberg/TT, Christine Olsson/TT och Izabelle Nordfjell/Tt

Dagens ETC

Acceptera sänkt arbetstid eller bli uppsagda. Det valet ställdes Coop-anställda i Örebro inför. De accepterade under protest och Handels drog arbetsgivaren inför rätta för brott mot turordningsreglerna. Nu ger Arbetsdomstolen Coop rätt.

Coop hade rätt att ”hyvla” och sänka de anställdas arbetstid istället för att säga upp enligt turordningsreglerna i Lagen om anställningsskydd (Las). Det står klart efter en dom i Arbetsdomstolen, AD, från förra veckan.

– Om det här sprider sig är inte LAS värd någonting. Det spelar ingen roll hur länge man jobbat, ingen kommer att sitta tryggt ändå, säger Malin Bergvall, ombudsman för Handelsanställdas förbund i Örebro.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser