Dagens ETC
Nordens största solcellsfasad har just invigts i Örnsköldsvik. Den sitter på en byggnad som producerar försvarsmaterial och ägs av BAE Systems Hägglunds.Text
Inuti byggnaden tillverkas brandvagnar och stridsfordon, utanpå produceras el. Totalt består anläggningen av 1 465 solceller uppsatta på 2 500 kvadratmeter tak och väggar. Nordens hittills största solcellsfasad ägs av BAE Systems Hägglunds och sitter utanpå en fabrik som producerar försvarsmaterial i Örnsköldsvik.
Den installerade effekten landar på 370 kilowatt, skriver Ny Teknik, och årsproduktionen beräknas bli ungefär 312 megawattimmar.
Det ska räcka för att förse omkring 40 villor med hushållsel under ett år. Priset för anläggningen kostar 8,4 miljoner, varav 1,2 miljoner är statliga bidrag.
Text
Detta kanske också intresserar dig
Här monteras köken som driver fram bättre klimatval
Johan Jenny Ehrenberg: Elfakturan som är ett dåligt skämt
Därför väljer Johan ETC Mobil: ”Vardagsvalen gör skillnad”
”Så enkelt är det”: Ehrenbergs premiärföreläsning om Ekonomihandboken
Politikerbesök i ekohusfabrik: ”Spännande – och vad krävs för att få ner kostnaderna?”