Dagens ETC
Nordens största solcellsfasad har just invigts i Örnsköldsvik. Den sitter på en byggnad som producerar försvarsmaterial och ägs av BAE Systems Hägglunds.Text
Inuti byggnaden tillverkas brandvagnar och stridsfordon, utanpå produceras el. Totalt består anläggningen av 1 465 solceller uppsatta på 2 500 kvadratmeter tak och väggar. Nordens hittills största solcellsfasad ägs av BAE Systems Hägglunds och sitter utanpå en fabrik som producerar försvarsmaterial i Örnsköldsvik.
Den installerade effekten landar på 370 kilowatt, skriver Ny Teknik, och årsproduktionen beräknas bli ungefär 312 megawattimmar.
Det ska räcka för att förse omkring 40 villor med hushållsel under ett år. Priset för anläggningen kostar 8,4 miljoner, varav 1,2 miljoner är statliga bidrag.
Text
Detta kanske också intresserar dig
ETC Sols nya rekord: ”Finns dessutom en dold siffra”
Segerfest med Dagens ETC och Stefan Sundstrom
ETC Bygg en av tre finalister till Malmö Stadsbyggnadspris 2026
ETC Bygg får miljöpris av C Malmö – skänker prispengarna till Återställ Våtmarker
Besökare på årets solfest: ”Jag älskar allt ETC gör”