
Dagens ETC
Många nätapotek har för låg kompetens och är för slarviga med information om kosttillskott. Nätapoteket Apohem rekommenderar en typ av d-vitamindroppar till barn i en styrka som på lång sikt kan vara farlig.
– De här dropparna ska inte ges till barn. Det är starkare styrka än de vanliga d-vitamindropparna. Det här gör mig orolig, säger Christina Ljungberg Persson, lektor i samhällsfarmaci.

Text och bild
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text och bild
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.