Hoppa till innehållet

Utrikes

Världen protesterar mot attackerna

En manifestation under rubriken ”Det är nog nu Israel” hölls i lördags i Stockholm.
En manifestation under rubriken ”Det är nog nu Israel” hölls i lördags i Stockholm. Bild: BILD: Sam Linderoth

Dagens ETC

På flera platser runt om i världen har protester hållits mot Israels attacker mot Gazaremsan. I Sverige har folk samlats på flera orter, bland annat på Medborgarplatsen i Stockholm.

På flera platser runt om i världen har protester hållits mot Israels attacker på Gazaremsan. I London och Oslo samlades tusentals demonstranter för att visa sitt stöd för Palestina. Även i Sverige har mindre manifestationer ägt rum.

Under helgen som gått har demonstrationer till stöd för Palestina hållits på flera platser runt om i världen. I Sverige har folk har samlats i bland annat Uppsala, Umeå och Göteborg. På Medborgarplatsen i Stockholm hölls under lördagsefter­middagen en manifestation under parollen ”Det är nog nu Israel”.
Några av arrangörerna var Jerusalem Kommittén och Palestinska föreningen i Stockholm. Flera tal hölls, bland annat av Dror Feiler, aktivist och konstnär, Mehmet Kaplan, riksdagsledamot för Miljöpartiet och Amne Ali, riksdagskandidat för Socialdemokraterna.
– Israel hävdar självförsvar. Men de flesta verkar glömma att Gaza i praktiken är ett av världens största utomhusfängelser, sa Amne Ali.
Enligt polisen deltog ungefär 500 personer i demonstrationen. I folkmassan syntes många palestinska flaggor och handskrivna plakat.
– Jag är här för att visa solidaritet. Det som händer i Palestina är orättvist. Att hitta en lösning är svårt, men något måste göras. Gaza är som ett koncentrationsläger idag. Vill vi ha det så? sa Mansoor Raisi, en av demonstranterna.
I London hölls en stor demonstration utanför Israels ambassad i stadens västra del. Enligt TT deltog flera tusen demonstranter för att protestera mot attackerna på Gaza.
I vårt grannland Norge var det också många som slöt upp för att visa sitt stöd för Palestina.
Den norska tidningen The Local uppger att 3 000 personer demonstrerade utanför parlamentet i huvudstaden Oslo på fredagen. Protester ska också ha ägt rum ibland annat Paris, Kairo och Tunis.
Fler demonstrationer är att vänta i veckan. Klockan 17.30 på onsdag sker en samling på Sergels torg i Stockholm, för avmarsch till Israels ambassad.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser