Hoppa till innehållet

Västbanken

Världens fokus är på Iran – då trappar Israel upp i Palestina

De två bröderna Mohammed och Faheem Mo'mar sköts ihjäl av israeliska bosättare i sin hemby Qaryout på Västbanken i måndags.

De två bröderna Mohammed och Faheem Mo'mar sköts ihjäl av israeliska bosättare i sin hemby Qaryout på Västbanken i måndags.

Bild: Majdi Mohammed /AP/TT

Dagens ETC

I skuggan av det regionala storkriget har attackerna mot Gaza och på Västbanken fortsatt och ökat. Gränser har stängts med följden att nödhjälp blockerats och våldet från bosättare eskalerar.

Kommentera

Sedan Israel och USA gick till attack mot Iran i lördags morse har det utvecklats till ett regionalt storkrig utan slut i sikte. Ett tiotal länder i regionen har dragits in i konflikten. I Libanon har den shiamuslimska milisen Hizbollah attackerat Israel i solidaritet med Iran, som i övrigt är helt isolerade utan stöd i regionen. 

Samtidigt som kriget på bara fem dagar spridit sig till ett stort antal länder har läget i Gaza och på Västbanken förvärrats. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.