På plats i Tyskland
Vänsterns nya affischnamn splittrar rörelsen
Det tyska vänsterpartiet Die Linke höll kongress under midsommarhelgen.
Bild: Arvid JurjaksDagens ETC
Är kristdemokraterna fascister? Frågan höll på att stjälpa kandidaturen för Luigi Pantisano, som under helgen valdes till ny ordförande för ett växande tyskt vänsterparti. Som på sin kongress också beslutade om att kalla Israels agerande i Gaza för ett folkmord.
Text och bild
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text och bild
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Skolor stängs under franska värmeböljan
Ödesval i Storbritannien avgörs i Makerfield
Israel har dödat över 1 000 under Gazas vapenvila
I den sista skivbutiken kan alla bli virala: ”Mirakel händer här”
Iranavtal signerat – Hormuz ska öppnas