Trumphotet mot Grönland
Uteblivet fredspris kan ligga bakom Grönlandskrisen: ”Så snurrigt”
Magnus Christiansson, universitetslektor i krigsvetenskap vid Försvarshögskolan.
Bild: Anders G WarneDagens ETC
Danmark lyckas inte skydda Grönland från Ryssland och Kina, menar Donald Trump – därför är ön av säkerhetsintresse för USA.
Samtidigt pekar ett brev som USA:s president skickat till den norska statsministern på att planerna att ta över Grönland är kopplade till det faktum att han inte fick Nobels fredspris.
– Är allt helt plötsligt Norges fel? Det är så snurrigt att det är svårt att ta det seriöst, säger Magnus Christiansson, forskare på Försvarshögskolan.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Korruption och knäckebröd – Epstein kan få förra statsministern på fall
Iranska regimen ber folket om hjälp med lista över döda
Epsteins hemliga rikedomar: Tjänade miljoner på Spotify
Allt fler ukrainare villiga att ge upp Donbass
Aktivister från Palestine Action frias efter aktion mot israelisk vapentillverkare