Hoppa till innehållet

Utrikes

Unga amerikaner - minst religiösa generationen någonsin

Brooklyn Center for Sacred Activism i New York är en samlingsplats för aktivism och andlig verksamhet utanför den organiserade religionen.
Brooklyn Center for Sacred Activism i New York är en samlingsplats för aktivism och andlig verksamhet utanför den organiserade religionen. Bild: Bild: Jonas Cullberg

Dagens ETC

USA är västvärldens mest religiösa land, men någonting håller på att hända. Millenniegenerationen, född mellan tidiga 1980-talet och mitten av 1990-talet, är den minst religiösa amerikanska generationen någonsin.

31-åriga Chelsea MacMillan växte upp i staden Colorado Springs, i en familj som tillhörde den konservativa kristna organisationen Focus on the Family. Men som tolvåring började hon tvivla på sin tro.

– Jag slutade gå i kyrkan eftersom det bara kändes falskt och hycklande, säger Chelsea MacMillan.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser