Mellanöstern
Unrwa: Aktivister bryter sig in i anläggning i Jerusalem

Elever på en pojkskola som drivs av FN-organet Unrwa i östra Jerusalem i april.
Bild: Maya Alleruzzo/AP/TTDagens ETC
Israeliska demonstranter har brutit sig in på FN-organet Unrwas anläggning i östra Jerusalem, rapporterar AP med hänvisning till organisationen.
Roland Friedrich, koordinator för Unwras arbete på palestinska Västbanken, säger att ett dussintal israeliska demonstranter brutit sig in på anläggningen med våld. Bland aktivisterna finns en parlamentsledamot, enligt Friedrich.
Unrwa är FN:s hjälporgan för palestinska flyktingar, en organisation som väcker starka känslor i Israel. Israel har sedan länge hävdat att Unrwa infiltrerats av extremister från Hamas, med påståenden om att en betydande del av de omkring 13 000 anställda i Gaza haft sådana band.
Anklagelserna har tilltagit under det pågående Gazakriget. FN har utrett dem och kommit fram till att nio anställda kan ha varit involverade i terrorstämplade Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023 som utlöste kriget. De nio avskedades.
Ämnen i artikeln
Detta kanske också intresserar dig

Krav på hårdare tag mot Turkiet efter domen mot Istanbuls domare

Missfallen fortsätter öka i Gaza – varje missad måltid ökar risken

Kritiskt läge i Gaza: ”Vi har inte ätit på två dagar”

De påstår att Brigitte Macron egentligen är sin bror – nu tas det till HD

Istanbuls borgmästare Ekrem Imamoglu döms till fängelse
