Hoppa till innehållet

Utrikes

Tyskland vill slopa vetorätt inom EU

Bild: Martin Meissner/AP/TT

Dagens ETC

Slopad vetorätt för EU-medlemmar. Det är tyske förbundskanslerns lösning på problemet med att medlemmarna inte alltid kan enas om en gemensam linje i flera viktiga frågor. Och så vill han få ett slut på ”själviska blockader mot europeiska beslut"

Tysklands förbundskansler Olaf Scholz vill se nya röstningsregler i Europeiska rådet. Närmare bestämt vill han att beslut ska kunna tas med kvalificerad majoritet utan vetorätt, detta för att motverka att enskilda medlemsstater stoppar eller förhalar viktiga EU-förslag, exempelvis inom utrikespolitik, säkerhetspolitik och migration.

Enligt Olaf Scholz är det Rysslands anfallskrig mot Ukraina som återaktualiserat vetorättens vara eller icke vara. Tyskland vill att EU ska ta en mer aktiv roll i sitt motstånd mot Ryssland och president Vladimir Putin. Att ta bort vetorätten handlar också om att skapa ett EU som står mer enat som en geopolitisk enhet utåt, även om enskilda medlemmar motsätter sig vissa förslag.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser