Hoppa till innehållet

Utrikes

TTIP – handelsavtalet som hotar demokratin

EU:s chefsförhandlare Ignacio Garcia Bercero, till höger, välkomnar USA:s chefsförhandlare Dan Mullaney till ett möte i Bryssel, där handelsavtalet TTIP förhandlas fram.
EU:s chefsförhandlare Ignacio Garcia Bercero, till höger, välkomnar USA:s chefsförhandlare Dan Mullaney till ett möte i Bryssel, där handelsavtalet TTIP förhandlas fram. Bild: Bild: Yves Logghe/AP/TT

Dagens ETC

Multinationella bolag kan stoppa förbud mot vinster i välfärden: "Demokratiska beslut förlorar sitt värde.”

Vattenfall stämmer tyska staten, tobaksbolaget Philip Morris stämmer Australien och KKR – ägare till Carema – stämmer svenska staten. De två första fallen är realitet. Det tredje kan bli det om handelsavtalet TTIP mellan EU och USA går igenom.

Om Sverige inför begränsningar för vinster i välfärden kan staten räkna med att bli stämda. Det beror på att EU och USA vill ha ett handelsavtal, TTIP, som också innebär att företag kan stämma en stat om staten inför nya lagar som påverkar företagens vinst negativt. Jonas Sjöstedt (V), ser en uppenbar risk för en situation där företag stämmer Sverige om vi inför begränsningar för vinster i välfärden. Ett företag som Carema, som numera har bytt namn till Vardaga, ägs av det amerikanska riskkapitalbolaget KKR, som alltså skulle kunna stämma svenska staten.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser