Hoppa till innehållet

Mellanöstern

Experten: Inga incitament för Hamas att återuppta kriget

USA:s president Donald Trump svarade på frågor från reportrar på sitt presidentplan natten mot måndagen svensk tid.

USA:s president Donald Trump svarade på frågor från reportrar på sitt presidentplan natten mot måndagen svensk tid.

Bild: Luis M. Alvarez/AP/TT

Dagens ETC

Vapenvilan mellan Israel och terrorstämplade Hamas i Gaza gäller fortfarande, säger USA:s president Donald Trump.

– Just nu ligger det inte i Hamas strategiska intresse att återuppta kriget, säger Mellanösternexperten Alexander Atarodi.

Uttalandet kommer sedan Israel genomfört en serie attacker i landremsan. Både Hamas och Israel har anklagat varandra för kränkningar av vapenvilan. 

Enligt Israels militär dödades två israeliska soldater och tre skadades i två separata händelser i ett område som fortfarande kontrolleras av israelisk militär under söndagen. Hamas har tillbakavisat anklagelserna – och får stöd av Trump som menar att Hamas ledarskikt inte har varit inblandade i att ha brutit mot vapenvilan. I stället lägger Trump skulden på ”rebeller” inom rörelsen.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser