
Nyligen demonstrerade Sami Jammoul och andra druser i Sverige mot våldsamheterna i södra Syrien. En av demonstranterna förlorade sin pappa i provinsen Suweida.
Bild: PrivatDagens ETC
Den gångna veckan har Suweida i södra Syrien varit hårt drabbat av sekteristiskt våld. Över 1 100 personer har dödats, många av dem civila druser.
Händelserna har tagit hårt på Sami Jammoul i Stockholm, vars föräldrar och lillebror bor i Suweida.
– Jag har varit så ledsen och funderat över hur kan man hata så mycket, säger han.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

”Som Israel-kritisk jude känner jag mig totalt otrygg i Tyskland”

Över 90 döda vid hjälputdelning i Gaza

Styrande koalition förlorar majoriteten i Japan

Israel jämnar Gaza med marken

Efter Epsteinbomben – Trump redo att släppa hemliga dokument
