Trumprapporten
Steve Bannon anklagas för nazisthälsning
Det var under veckans CPAC möte som den tidigare chefsstrategen för vita huset anklagas för att ha gjort nazisthälsningen.
Bild: Jose Luis Magana/AP/TTDagens ETC
Mot en klarblå bakgrund höll Steve Bannon, tidigare strateg i Vita huset och värd för en högerextrem podcast, i veckan ett tal på en konservativ konferens i Maryland. I slutet av talet gjorde han vad många menar var en nazisthälsning.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Tomma gator i Havanna efter oljeblockaden
Hårt slag mot Trump: Högsta domstolen ogiltigförklarar tullar
”Ukraina har en hyperkapitalism på steroider”
Oksana Magas hittar hopp i religionen – och scouterna
Brottsanmälan mot tidigare prins Andrew kom från republikanska föreningen