Med bara några dagar kvar på presidentposten meddelade Barack Obama att han kortar fängelsestraffet för Chelsea Manning. Hon skulle egentligen släppas år 2045 men kommer nu att friges i maj.
En som är kritisk till beslutet är den republikanska senatorn John McCain.
– Det är ett allvarligt misstag som jag fruktar kommer att uppmuntra till mer spionage och undergräva den militära disciplinen, säger han i ett uttalande.
Den republikanska talesmannen Paul Ryan var inte heller förtjust i presidentens agerande. I ett uttalande skriver han: ”Det här är skandalöst. Chelsea Mannings förräderi utsatte amerikanska liv för fara och röjde några av vår nations mest känsliga hemligheter”.
Även demokraternas senator Robert Menendez ifrågasätter vilka signaler Obama sänder till personer som läcker hemlig information och är förvånad över beslutet.
Chelsea Manning greps i Irak 2010 misstänkt för att ha läckt hundratusentals hemliga dokument till Wikileaks. Ett av de uppmärksammade dokumenten var en film om visade hur amerikanska styrkor mejade ned civila. Hon dömdes till 35 års fängelse för spioneri och stöld.
Assange och Snowden är lättade
Organisationen Wikileaks har tidigare skrivit på Twitter att grundaren Julian Assange går med på att utlämnas till USA om Chelsea Manning benådas. Han är även misstänkt för våldtäkt i Sverige och vistas sedan flera år tillbaka på Ecuadors ambassad i London. Enligt Assanges svenska advokat Per E Samuelson är han nu beredd att förhandla.
– Han avvaktar ett initiativ från den amerikanska sidan. USA säger ju inte att Manning inte har begått något brott. Assange kan därför i dagsläget inte lita på att USA inte skulle åtala honom, säger han till TT.
Aktivister som länge försökt få Manning fri är glada över presidentens initiativ. En som välkomnar beslutet är visselblåsaren Edward Snowden som skriver på Twitter: ”Låt mig säga det här helt uppriktigt och med god vilja: Tack, Obama”.
Förutom Chelsea Manning förkortade Obama straffen för ytterligare 208 personer i tisdags.
Detta här hänt:
Brottet:
– Chelsea Manning, som då hette Bradley Manning, läckte över 700 000 sekretessbelagda dokument till Wikileaks i januari 2010. Då jobbade hon som underrättelseanalytiker för ett amerikanskt arméförband i Irak. Dokumenten handlade bland annat om USA:s insatser i USA och Irak, och blev kända under namnet Iraq War logs och Afghan War logs.
– Ett av de mest uppmärksammade dokumenten var filmen från en helikopterattack i Irak, där man ser hur amerikanska soldater skjuter minst tolv obeväpnade irakier, varav två år journalister från nyhetsbyrån Reuters. Filmen blev en världsnyhet och Wikileaks första riktigt stora avslöjande.
Straffet:
– Manning greps i maj 2010 efter att hackern Adrian Lamo tipsat amerikanska försvaret om att det var hon som låg bakom läckan.
– Efter att ha suttit i arrest i flera år, under svåra förhållanden, dömdes Manning till spioneri först i augusti 2013. Hon var åtalad för totalt 22 brott, och befanns skyldig på 20 av åtalspunkterna. Domen blev 35-års fängelse.
– Idag sitter Chelsea Manning i militärfängelset Fort Levenworth i Kansas. Enligt New York Times ska hon vid två tillfällen förra året ha försökt ta sitt liv.