Sudanesiska flyktingar i flyktinglägret Zabout i Goz Beida, Chad. Enligt FN har mer än tre miljoner människor drivits på flykt till följd av inbördeskriget.
Bild: Pierre Honnorat/WFP/AP/TTDagens ETC
Inbördeskriget i Sudan mellan den sudanesiska armén och den paramilitära organisationen Rapid Support Forces visar inga tecken på att mattas av. Men allra värst drabbad är provinsen Darfur i västra Sudan – samma område som för 20 år sedan utsattes för ett folkmord.
– Det som händer är fruktansvärt, folk rånas på allt och mördas, säger Abdelhamid Ahmed. Samtidigt är all kommunikation stoppad och det finns inga medier på plats.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Detta kanske också intresserar dig
Nya angrepp mot Iran – motanfall i regionen
”Hizbollah vill döda hela Libanon”
Utvisade Darya och Donya i Iran: ”Vill bara vakna upp imorgon”
Macron: Frankrike ska bygga fler kärnvapen
Trump sågade Anthropic – använde AI-jättens tjänst i Iranattackerna