Hoppa till innehållet

Utrikes

Så hotas aborträtten med Trump som president

Abortmotståndare demonstrerar utanför Högsta domstolen.
Abortmotståndare demonstrerar utanför Högsta domstolen. Bild: Bild: J. Scott Applewhite/AP

Dagens ETC

Flera republikanska delstater har de senaste åren skärpt sina abortlagar. Med en president som är abortmotståndare fruktar nu många att samma sak kommer att hända i USA som helhet. Inte minst kan Donald Trump genom att tillsätta konservativa domare i Högsta domstolen riva upp aborträtten.
Karin Annebäck

Text och bild

Ett stort hot mot kvinnors rätt till sina egna kroppar. Kvinnorättsorganisationer i USA är eniga – Donald Trump som president innebär ett enormt bakslag för kvinnor i hela landet. Trots att hans uttalanden när det gäller abort har varit motstridiga är en sak säker:

Donald Trump definierar sig som "pro-life". Även om pro-life-rörelsen inrymmer anhängare som både är helt emot abort och kan tycka att abort är ok under särskilda omständigheter kämpar de alla mot aborträtten. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser
Karin Annebäck

Text och bild