Hoppa till innehållet

Israels folkmord i Gaza

Rasmy på väg till Gaza stad: ”Vi ser massa hus som är förstörda”

Rasmy El Masri närmar sig Gaza stad. Så här såg det ut den 12 oktober.

Rasmy El Masri närmar sig Gaza stad. Så här såg det ut den 12 oktober.

Bild: Jehad Alshrafi/AP/TT, Privat (montage)

Dagens ETC

Det är fortfarande tidigt på morgonen när svenska Rasmy El Masri och hans släkting sätter sig i bilen. Efter flera månader i tältlägret al-Mawasi kör de norrut, mot huvudstaden Gaza stad. Utanför fönstret syns rasmassor och förstörelse.

– Nu är det tidigt, klockan är bara åtta på morgonen. Det är därför det inte är så mycket folk, säger Rasmy El Masri.

Sedan i fredags råder det återigen vapenvila i Gaza.

Kommentera

Sedan vapenvilan trädde i kraft i Gaza den 9 oktober har de få bilarna som klarat sig genom kriget har kört i skytteltrafik både norrut och söderut. Många har kunnat andas ut. Oavsett om vapenvilan – som USA:s president Donald Trump utlovat och flera regionala ledare skrivit under på – kommer hålla i sig för evigt eller inte. 

– Folk åker från Khan Yunis och al-Mawasi till Gaza (stad). Tisdag den 14 oktober, säger svenska Rasmy El Masri. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.