Hoppa till innehållet

Frankrike

Räd mot Elon Musks Pariskontor

X ägare Elon Musk.

X ägare Elon Musk.

Bild: Leon Neal

Dagens ETC

Cyberbrottsenheten i Paris har med stöd av Europol utfört en räd mot plattformen X kontor i den franska huvudstaden – och annonserar samtidigt att de själva stänger ner sitt konto på plattformen.

Kommentera

Franska åklagare har sedan ett år en pågående utredning mot X eftersom plattformen misstänks manipulera sina algoritmer. I november utökades utredningen till att omfatta förintelseförnekande påståenden som sprids av plattformens chattbot Grok. 

Under tisdagen slog den lokala cyberbrottsenheten till mot X kontor i Paris som en del av utredningen. Räden utfördes med hjälp från Europol. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.