Hoppa till innehållet

Turkiet

PKK har fattat beslut om att upplösas

Flaggor av PKK-ledaren Abdullah Öcalan, i Syrien i februari. Bedömare menar att han kan släppas ur fängelse om PKK upplöses.

Flaggor av PKK-ledaren Abdullah Öcalan, i Syrien i februari. Bedömare menar att han kan släppas ur fängelse om PKK upplöses.

Bild: Baderkhan Ahmad/AP/TT

Dagens ETC

I fredags kom beskedet om att PKK fattat ett ”historiskt beslut” på sin kongress under veckan. Nu står det klart att gruppen ska upplösas.

– Det är ett mycket stort beslut, säger Turkietexperten Paul Levin.

Kommentera

I och med att PKK:s kongress, som hölls i norra Irak där gruppen har sitt säte, avslutas kommer nu beskedet om gruppens upplösning. Något som kan ha stora konsekvenser och ses som ett historiskt beslut – inte bara av rörelsen själv. 

Paul Levin, chef för Institutet för Turkietstudier vid Stockholms universitet, kallar beslutet för ”mycket stort”. 

– Förutsatt att det här leder till konkret aktion från PKK:s sida är det här ett historiskt beslut. Det innebär i så fall ett slut på den väpnade kampen som pågått i flera decennium, säger Paul Levin.

Det var tidigare i år som rörelsens ledare Abdullah Öcalan sa att PKK bör upplösas. Budskapet förmedlades inifrån fängelset på ön Imrali, där Öcalan sedan 1999 avtjänar ett livstidsstraff. I Turkiet har regeringspartiets AKP:s talesperson Ömer Çelik under måndagsmorgonen påpekat att beslutet som nu fattats också måste omvandlas till handling. 

– Det är avgörande att beslutet inte bara fattas, utan också genomförs fullt ut i praktiken. Om beslutet om upplösning och avväpning verkligen förverkligas — och inkluderar alla PKK:s grenar, förgreningar och illegala strukturer — kommer det att innebära en verklig vändpunkt, säger Ömer Çelik, enligt BBC

Kanske bra för fångar

Det har tidigare talats om en möjlighet att politiska fångar kan släppas om det blir fred mellan PKK och den turkiska staten. Något som kan påverka den oskyldigt anklagade Dagens ETC-journalisten Joakim Medin, som anklagas för terrorbrott och medlemskap i just PKK.

– Jag överlåter till jurister att göra den rättsliga bedömningen, men det ligger nära till hands att tro om PKK har avslutat den väpnade kampen och inte längre finns som organisation så minskar risken att Joakim skulle tvingas avtjäna straff för att ha påståtts propagera för den. Särskilt om andra fängslade kurder släpps.

Paul Levin menar att flera konkreta frågor kvarstår, som till exempel vad som ska hända med PKK:s krigare och vapen. Men samtidigt är PKK en ganska hierarkisk organisation – om ledningen står bakom ett beslut är det stor sannolikhet att det efterlevs. 

– Det är stor sannolikhet att beslut som fattas uppifrån implementeras. Men sedan kan det alltid finnas fraktioner som vill fortsätta föra en väpnad kamp. Det är inte omöjligt med en utbrytargrupp, säger Paul Levin. 

Det återstår också att se hur andra kurdiska, väpnade grupper kommer att förhålla sig till beskedet, enligt Paul Levin. Bland annat i Syrien, där YPJ och YPG finns. I motsats till PKK är de inte terrorklassade, även om Sverige 2022 valde att ta avstånd från dem i samband med Natoprocessen. 

– Det här beslutet tycks främst röra PKK i Turkiet, säger Paul Levin. 

Turkiska eftergifter

PKK och den kurdiska politiska rörelsen i Turkiet kommer nu också vänta in turkiska eftergifter, enligt Paul Levin. 

– Även om det inte har varit några löften eller förhandlingar där regeringen har lovat att genomföra vissa åtgärder säger kurderna att de fått informella löften. Bland annat om att införa lättnader och statusen för det kurdiska språket i Turkiet. Så det tror jag att man förväntar sig, säger Paul Levin.

Vissa har menat att om PKK avvecklar sin väpnade gren och kamp så skulle det kunna leda till att den fängslade ledaren Öcalan släpps. 

– Det har varit tal om det, och förhoppningar om det. Men det har tonats ner något. Jag tror snarare att det rör sig om ökade friheter.

Paul Levin tror snarare att det rör sig om ”goodwill”-gester.

– Som att Öcalan får bättre förhållanden, som hemarrest eller minskad isolering.

Sedan 1984 har den väpnade kampen mellan PKK och den turkiska staten pågått. 

Mellan 2013 och 2015 pågick fredssamtal mellan parterna, men dessa föll sedan samman. 

Om PKK nu avväpnas är det slutet på flera decennium av väpnad kamp.

Relaterade artiklar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.