Hoppa till innehållet

Irak

Oväntat högt valdeltagande i Irak

Kvinnor studerar valsedeln i en röstningslokal i Basra på tisdagen.

Kvinnor studerar valsedeln i en röstningslokal i Basra på tisdagen.

Bild: Ali Rahim/AP/TT

Dagens ETC

För sjunde gången sedan den USA-ledda invasionen 2003 går Irak till parlamentsval. Mitt i ett mycket osäkert läge i hela regionen noteras en rejäl ökning i valdeltagandet jämfört med förra valet.

Drygt 55 procent, eller 12 miljoner av de 21 miljoner röstberättigade, tog sig till valurnorna, enligt landets valkommission. Det är betydligt fler än 2021, då endast 41 procent röstade. 

Huvudfrågan är om premiärminister Mohammed Shia al-Sudani kan sitta kvar en andra mandatperiod. Hans första har präglats av den våldsmättade konflikten mellan Iran, Israel och USA, där Irak måste försöka hålla sig väl med alla parter.

Samtidigt oroar sig många irakier ännu mer över vardagsfrågor som brist på arbete och ständiga elavbrott. 

På spel står 329 platser i parlamentet. 25 procent av dem är vikta för kvinnor, och nio för religiösa minoriteter.

Mohammed Shia al-Sudani med den rejält tilltagna valsedeln i en röstningslokal i Bagdad på tisdagen. Bild: Hadi Mizban/AP/TT