Hoppa till innehållet

Utrikes

Nya krig drabbar Jemens prövade civilbefolkning

Saudi-ledda luftangrepp mot Huthi-rebellerna har orsakat många dödsoffer. 
Saudi-ledda luftangrepp mot Huthi-rebellerna har orsakat många dödsoffer.  Bild: Bild: Hani Mohammed/AP/TT

Dagens ETC

Ett nytt krig har startat i Jemen. Fronten mot Huthi-rebellerna har splittrats, nu slåss en rad av grupper mot varandra. Resultatet: Ännu värre förhållanden för den hårt prövade civilbefolkningen.

För att förstå vad som händer i Jemen nu måste man gå tillbaka drygt fyra år då Huthi-rebellerna kastade ut den internationellt erkända Hadi-regimen ur huvudstaden Saana och tog över de största delarna av landet.

En koalition mellan bland annat Saudi­arabien och Förenade Arabemiraten, UAE, bildades snabbt och förenade en rad lokala beväpnade grupper, alla med en egen agenda. Bara i Taiz, som hållits av Huthis sedan 2015, finns mer än 20 grupper som slagits för koalitionen, men med skiftande lojalitet. Oftast kan de tänka sig att byta sida om den andra sidan betalar mer.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser