Elon Musk
Musk: Hobbit-byarna runt London attackeras av tusentals
Det var i en intervju med den kontroversiella poddaren Joe Rogan som Elon Musk gjorde liknelser mellan samtiden och JRR Tolkiens ”Sagan om ringen”-böcker.
Bild: ShutterstockDagens ETC
I en intervju med högerpoddaren Joe Rogan jämför X-ägaren Elon Musk brittiska småstadsbor med hobbitar som är vana vid att skyddas av ”hårda män” och säger att deras byar på 500 personer nu drabbas av att tusen personer ”dyker upp och börjar våldta barn”.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Högerextrema regeringens prestigeprojekt stoppas
Landets dödligaste polisaktion – någonsin
Därför är främlingsfientliga Reform UK störst
Konsttjuven: ”De riktiga tjuvarna går alltid fria”
Ben and Jerrys melonglass för Palestina stoppades – nu ska Ben sälja den ändå