Hoppa till innehållet

Mellanöstern

Soldater: Beordras skjuta skarpt i Gaza

Palestinier bär mat och annan humanitär hjälp som levererats av Gaza Humanitarian Foundation (GHF), i Rafah i södra Gaza tidigare i veckan.

Palestinier bär mat och annan humanitär hjälp som levererats av Gaza Humanitarian Foundation (GHF), i Rafah i södra Gaza tidigare i veckan.

Bild: Abdel Kareem Hana/AP/TT

Dagens ETC

Israelisk militär har medvetet skjutit mot palestinier nära hjälpstationer den senaste månaden, även om de inte utgör något hot, uppger israeliska soldater för Haaretz.

Enligt uppgifterna har befälhavare beordrat soldater att skjuta mot folksamlingar. Syftet ska vara att driva bort dem även om de inte har utgjort något hot. 

En soldat kallar det ett dödligt fält. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser