Michael, chef på Tattoos and piercings i Salt Lake City, tror att vapen är ett större problem än tullar. ”Vi brukar ha mycket folk här, nu kommer ingen. Men det tror jag beror på att det finns för mycket vapen i det här området.”
Bild: Rósanna RóbertsdóttirDagens ETC
Trumps tullar har ritat om terrängen för många företagare i USA. Vissa är arga, andra tror att det kan gynna lokala producenter – men behovet att anpassa sin verksamhet verkar vara gemensamt. De samlas kring hoppet att kunderna är villiga att betala mer.
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Han är Trumpministern som hänger löst efter Epstein-filerna
Tusentals IS-fångar förda från Syrien till Irak
USA:s olympier sluter upp mot Trump
Amerikanska senatorer öppnar för respektfull dialog med Grönland
Europas front mot sociala medier: Barnen, algoritmerna och makten