Kriget i Gaza beräknas hösten 2025 ha krävt över 65000 palestinska liv, de flesta kvinnor och barn. Även Hamas högsta ledare har dödats medan stora delar av Gaza har ödelagts.
Bild: Jehad Alshrafi/APDagens ETC
Klockan tickar för Hamas att komma med ett besked kring den fredsplan som presenterades av Donald Trump tidigare i veckan.
Enligt källor till The Guardian är kravet på att medlemmarna ska lägga ner vapen den stora stötestenen för gruppen, som förmodas kräva ändringar i villkoren.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Dagens ETC:s reporter kan vinna European Press Prize
Sköts i ansiktet av Ice – riskerar 20 års fängelse
Attacker mot Ukraina – många döda
Unik analys: SD står närmare Orbán än Magyar
Ytterligare en skolskjutning i Turkiet – minst fyra döda