Hanna Gedin är EU-parlamentariker för Vänsterpartiet.
Bild: Caisa Rasmussen/TTDagens ETC
Frys Ungerns rösträtt i EU:s ministerråd om de går vidare med att lämna Internationella brottmålsdomstolen (ICC). Kravet ställs i ett nyligen startat upprop som EU-parlamentarikern Hanna Gedin (V) är en av initiativtagarna till.
– Vi kan inte ha medlemsländer som tar avstånd från internationell rätt och välkomnar krigsbrottslingar, säger hon.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Vallokalerna har stängt – nu avgörs valrysaren i Danmark
Pentagons pizzabeställningar och en klassisk gaybar: Så förutspås nästa krig
Tungt nederlag för Meloni – högerextrema regeringen försvagas
Därför pausar Trump bombhotet mot Iran
Energibossens oväntade lösning på oljekrisen