Kanske inte fem stjärnor, men tre. Det är Jonas Sjöstedts betyg till det italienska partiet Femstjärnerörelsen.
Bild: Zanna Nordqvist, Wikimedia (montage)Dagens ETC
Femstjärnerörelsen samarbetade med högerpopulister i Italien. Där inskränkte de asylrätten och motsatte sig vapenleveranser till Ukraina. Nu går de med i Vänstergruppen i Europaparlamentet – samma grupp som Vänsterpartiet.
– Jag tycker att det är bra att Vänstergruppen växer i en tid då extremhögern är stark, kommenterar Vänsterpartiets EU-parlamentariker Jonas Sjöstedt.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
”Hizbollah vill döda hela Libanon”
Utvisade Darya och Donya i Iran: ”Vill bara vakna upp imorgon”
Macron: Frankrike ska bygga fler kärnvapen
Trump sågade Anthropic – använde AI-jättens tjänst i Iranattackerna
Emad i Teheran: ”Förstår USA och Israel vad de kräver av oss?”