Hoppa till innehållet

Israel

ICJ:s slutsatser potentiell mardröm för Israel

Palestinier demonstrerar utanför Internationella domstolen i Haag.

Palestinier demonstrerar utanför Internationella domstolen i Haag.

Bild: Peter Dejong/AP/TT

Dagens ETC

Internationella domstolen, ICJ, slog i fredags fast att Israel har annekterat delar av Palestina genom ockupationer på Västbanken, i strid mot internationell rätt. Dessutom måste palestinierna kompenseras.

– Det är ett viktigt klargörande av rättigheter och skyldigheter, säger Valentin Jeutner, docent i internationell rätt vid Lunds universitet.

Kommentera

I fredags slog ett uttalande från Internationella domstolen, ICJ, ner som en bomb: Israels ockupation av Västbanken är olaglig. Sedan: ett ögonblicks förvirring, visste vi inte det redan? 

Det nya som ICJ har slagit fast är att Israel inte bara ockuperar stora delar av Västbanken, utan att det rör sig om annektering – Israel agerar på ett sätt som visar att de vill ta över området permanent. Ockupation i sig är inte nödvändigtvis olagligt, säger Valentin Jeutner, docent i internationell rätt. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.