Hoppa till innehållet

Israels folkmord i Gaza

Hopp och oro i Gaza efter besked om vapenvila: ”Det är ingen som tror på israelerna”

Människor firade på gatorna i Tel Aviv när nyheten om att Hamas och Israel är överens kom. Rasmy El Masri från Gottsunda i Uppsala har börjat våga drömma om att få lämna Gaza.

Människor firade på gatorna i Tel Aviv när nyheten om att Hamas och Israel är överens kom. Rasmy El Masri från Gottsunda i Uppsala har börjat våga drömma om att få lämna Gaza.

Bild: Privat, Emilio Morenatti/AP/TT (montage)

Dagens ETC

Hamas och Israel är överens om den första fasen av vapenvilan i Gaza. Både palestinier och israeler har firat men mycket är ännu osäkert. Rasmy El Masri från Gottsunda i Uppsala har vågat tänka tanken om att han kanske äntligen ska kunna resa hem.

– Det är inte frivilligt jag är här.

Kommentera

I Gaza har många människor firat sedan beskedet om att Israel och Hamas är överens om den första fasen av vapenvilan, som bygger på den 20-punkter långa plan som USA:s president Donald Trump tagit fram. Man har viftat med palestinska flaggor, dansat och sjungit. En journalist skrattar rakt in i kameran medan han skriker ut nyheten till de som inte har internet.

Men mycket är ännu osäkert, säger svenska Rasmy El Masri i ett röstmeddelande skickat från al-Mawasi i södra Gaza. Han vet inte exakt vad han ska tro. Avtalet är färdigförhandlat men har när Dagens ETC når Rasmy inte skrivits under, något som sedan skedde klockan 11 på torsdagen, svensk tid – klockan 12 i Gaza. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.