Hoppa till innehållet

USA

Hjärnan bakom Trumps Grönlandsidé: Sminkjättens arvinge

Donald Trump har möte med Ronald Lauder på Mar-a-Lago månaden innan han svärs in som president för första gången.

Donald Trump har möte med Ronald Lauder på Mar-a-Lago månaden innan han svärs in som president för första gången.

Bild: Evan Vucci/AP/TT

Dagens ETC

Enligt uppgifter som först publicerats i danska tidningen Politiken var President Donald Trumps idé att köpa Grönland inte hans eget påfund. Förslaget ska ha kommit från hans bundsförvant, miljardären Ronald Lauder, som nu börjat göra flera investeringar i grönländskt näringsliv.

Kommentera

Två män på ålderns höst sitter och gafflar inne på den enas kontor. Den ena, Ronald, föreslår för den andra, Donald: borde inte USA köpa Grönland?

Året är 2018. Mannen vars kontor det är heter Donald Trump och är USA:s president. Den andra, som vill övertyga sin vän om att köpa världens största ö, är arvtagare till sminkimperiet Estée Lauder. Han erbjöd sig också själv agera medlare med Danmark.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.