Dagens ETC
Grekisk pressfrihet är sämst i EU för tredje året i rad, enligt Reportrar utan gränser. Det är en genant placering för ett land som jobbat hårt på att tvätta bort ryktet som unionens problembarn.
Vid sidan av de etablerade medierna växer ett ekosystem av mindre webbaserade nyhetssidor fram. De försöker hitta sin plats i ett medielandskap som till stor del ägs av regeringsvänliga näringslivstoppar, och försöker göra sig hörda hos en grekisk allmänhet som är, kort sagt, trött.
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.