Om al-Assad befinner sig i Ryssland är han i gott sällskap av andra ledare på flykt. Landet har exempelvis tagit emot den avsatte ukrainska ledaren Viktor Janukovytj. Annars är USA och Frankrike populära platser att fly till.
Bild: Shutterstock (montage)Dagens ETC
Syriens fallna diktator tycks av allt att döma ha fått politisk asyl i bundsförvanten Vladimir Putins Ryssland, ett land som sedan tidigare gjort sig känt för att ta emot skrotade despoter med öppna armar.
Men när Brasiliens förre president Jair Bolsonaro fick det hett om öronen gick resmålet istället till den soliga delstaten Florida i USA.
Dagens ETC har tittat närmare på var världens avsatta ledare tagit sin tillflykt.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Vänstervind i Portugals presidentval
Korruption och knäckebröd – Epstein kan få förra statsministern på fall
Iranska regimen ber folket om hjälp med lista över döda
Epsteins hemliga rikedomar: Tjänade miljoner på Spotify
Allt fler ukrainare villiga att ge upp Donbass