
Premiärminister Múte B Egede och utrikesminister Vivian Motzfeldt valde sina ord noga när de svarade på journalisternas frågor om relationen med USA under Trump.
Bild: Joakim MedinDagens ETC
Regeringen i Nuuk väger sina ord på guldvåg efter att Donald Trump upprepat sina ord om att lägga beslag på Grönland, efter att ha svurits in som president. Nu hänger allt på att hitta de rätta kanalerna till Vita huset, samtidigt som grönlänningarna betonar respekten för internationell lag.
– Vi kommer inte ge upp vår frihet, säger utrikesminister Vivian Motzfeldt.

Text och bild
Vill du fortsätta läsa?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text och bild
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Hon jobbade mitt i Musks Doge-kupp: ”De flesta är rädda nu”

Hipsterbryggare vill bli brittisk Musk: ”Regeringen är trasig”

”Judiska talibanerna” nere för räkning efter tillslag i Guatemala

Bil rammade demonstration i München – 15 skadade

Aktivister hackade av israelisk spyware
