Hoppa till innehållet

Utrikes

Glöm Panama – företagens stora skatteparadis är USA

Det är inte bara i Panama det gör att gömma undan skattepengar. Flera stater i USA erbjuder liknande möjigheter.
Det är inte bara i Panama det gör att gömma undan skattepengar. Flera stater i USA erbjuder liknande möjigheter. Bild: Bild: Arnulfo Franco/AP/TT

Dagens ETC

Brevlådeföretag i Panama är inte enda lösningen för att komma undan skatt. Svenska storföretag som Ikea, Telenor, ABB och Astra Zeneca använder sig alla av brevlådeföretag – men i den amerikanska delstaten Delaware.

I Delaware är det både enkelt och billigt att skapa skalbolag. Det har medfört att hundratusentals företag från hela världen har brevlådeföretag här.

Enligt Dagens Industri handlar det bland annat om en rad svenska storföretag. Ikea, Telenor och Astra Zeneca är alla kunder hos företaget CT Corporation, vars affärsidé är att erbjuda brevlådeföretag mot en avgift. Skanska, ABB och flera bolag inom Ericssonkoncernen är kunder hos liknande företag i delstaten. Delaware är dock inte den enda delstaten där det är lätt att skaffa brevlådeföretag.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser