
Företaget Del Monte Foods är kända för sina konserverade frukter och grönsaker – och för inblandning i en rad allvarliga skandaler.
Bild: Michael Vi/ShutterstockDagens ETC
Företaget Del Monte Foods är kända för sina konserverade frukter och grönsaker – och för inblandning i en rad allvarliga skandaler.
De har bland annat anklagats för mord, mörkläggning och brott mot mänskliga rättigheter, särskilt kopplat till deras ananasplantage i Kenya. Nu hotas Del Monte av konkurs, skriver CNN.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Melonis regering backar – utökar antalet arbetsvisum

Alligatorer vaktar Trumps nya migrantförvar

Över 170 organisationer kräver att GHF:s arbete avslutas i Gaza

Trump nära stor skatteseger – som kan kosta 50 000 liv per år

Tyska menschokladen var en bluff
