
Dagens ETC
Tobaksindustrin vill fortsätta leva in i framtiden, och investerar i utvecklingen av produkter ”bortom nikotin”. Över 900 medicinska studier har en direkt eller indirekt koppling till tobaksföretag, skriver Follow the money.
– Det är ytterligare ett sätt att infiltrera vetenskapen och lura allmänheten, säger astmaforskaren Wytse van den Bosch, vars projekt plötsligt finansierades av tobaksjätten Philip Morris.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Donald Trump öppnar upp för samtal med Nordkorea

Trump vill kunna förbjuda flaggbränning

Svensk journalist bland de skadade i israelisk sjukhusattack

Israels närvaro kan minska efter libanesiskt Hizbollah-beslut

Toppadvokat ber om ursäkt efter AI-fel i mordmål
