Hoppa till innehållet

Utrikes

Fascistiska Svoboda stärker sin makt i Kiev

Svoboda demonstrerar i Kiev.
Svoboda demonstrerar i Kiev. Bild: Bild: Emilio Morenatti/TT/AP

Dagens ETC

Ultranationalister och avhoppare från Janukovytjs Regionernas Parti ­formar nu en samlingsregering som skall regera fram till nyvalet om tre månader. Mycket talar för att fascistiska Svoboda kommer ha stort inflytande i förhandlingarna.

Ultranationalister och avhoppare från Janukovytjs Regionernas Parti ­formar nu en samlings­regering som skall regera fram till nyvalet om tre månader. Mycket talar för att fascistiska Svoboda kommer ha stort inflytande i förhandlingarna. Anledningen är att de kontrollerar folkmiliserna som tagit över polisens våldsmonopol här i centrala Kiev, rapporterar journalisten Linus Waltersson.

Efter hundratalet dödsoffer, ultranationalistiska stormningar av parlamentet och slutligen presidentens residens, kom beskedet om att den ukrainske presidenten hade flytt huvudstaden.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser