Hoppa till innehållet

Utrikes

Fallet har väckt vrede i USA – nu har två gripits för mordet på Arbery

Gregory McMichael och Travis McMichael, far och son, har gripits för mordet på Ahmaud Arbery.
Gregory McMichael och Travis McMichael, far och son, har gripits för mordet på Ahmaud Arbery. Bild: Foton: TT/AP

Dagens ETC

Fallet med Ahmaud Arbery, en svart man som sköts till döds när han var ute och joggade, har fått USA att koka. Nu grips två män, en far och hans son, för mordet efter att en video som fångat händelsen spridits på sociala medier.

Det var i februari i år som Ahmaud Arbery, 25, på sin joggingtur genom medelklassområdet Satilla Shores i staden Brunswick, Georgia, attackeras av två vita män som förföljt 25-åringen i sin bil. När Arbery vägrade att stanna på männens uppmaning sköts han och avled strax därpå.

Trots att männen identifierats som Gregory McMichael, 64, en före detta polis, och hans son Travis McMichael, 34, var det ingen som greps för mordet. Enligt polisrapporten beskriver Gregory McMichael att Arbery uppträtt hotfullt och att skjutningen skett i självförsvar. Anledningen till att männen förföljde 25-åringen skulle vara att han liknade en rånare som härjat i området. Utredningen har sedan dess trampat vatten.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser