Hoppa till innehållet

Utrikes

Experterna: Vägarna som återstår för Lukasjenko

Bild: Foto: TT/AP

Dagens ETC

Protesterna har inte påverkat Belarus president Lukasjenkos politiska position, men samhället kommer inte att gå tillbaka. Det menar experterna Sofie Bedford och Martin Uggla.

Efter två veckor av protester och strejker där över 7 000 demonstranter har arresterats och otaliga har vittnat om brutalitet och tortyr samlades ändå hundratusentals människor i en demonstration mot den sittande regimen under söndagen i Belarus huvudstad Minsk.

– Det har fuskats i alla val vilket också lett till protester, men aldrig tidigare tror jag så många faktiskt har brytt sig om valresultatet som nu. Det som är intressant är att folk inte ger upp, snarare har protesterna växt sig större, de slår rekord efter rekord, säger Sofie Bedford, forskare på institutet för Rysslands- och Eurasien studier, IRES, vid Uppsala Universitet

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser