Hoppa till innehållet

Utrikes

Experten efter kaotisk månad: ”Israeler pratar själva om en orbánisering”

Bild: Tsafrir Abayov/Ap/TT

Dagens ETC

Årets första månad räknade in över 30 dödade i Israel och på Västbanken. Samtidigt hot­as den israeliska demokratin av den nya högerextrema regeringens inskränkningar i rättssystemet.

– Det är absolut ett hot mot Israel som demokratisk stat, säger Isabell Schierenbeck, professor i statsvetenskap.

Att läget är mer spänt än på väldigt länge mellan Israel och Palestina råder ingen tvekan om. Att våldet tappas upp just nu har flera orsaker, menar Isabell Schierenbeck, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet.

– Det har varit ett tilltagande våld på Västbanken och under en längre tid har det bubblat ifrån palestinskt håll, med både den israeliska försvarsmakten och bosättare som tagit sig större friheter, säger hon.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser