Gaza
Elon Musks AI sprider desinformation om bild från Gaza

Bild som föreställer palestinier som kämpar för att få donerad mat i Gaza stad, lördagen den 26 juli 2025, har av Grok påståtts vara tagen i Syrien/Irak 2014.
Bild: Abdel Kareem Hana/ApDagens ETC
AI-verktyget Grok, som används på Elon Musks plattform X, har felidentifierat en bild på en ung flicka som försöker få tag på mat i Gaza. Chatboten påstår istället att den är tagen i Irak/Syrien 2014, något som fått användare att hävda att bilden använts i propagandasyften, rapporterar BBC.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 28 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Nytt avhopp från Tories till Farage

Kritik mot CNN: Anställer israelisk journalist som poserat med stridsvagnar

Han jagar Hind Rajabs mördare: ”Vi vet vilka som gjorde det”

Paul Laverty åtalas för terrorbrott: ”Rättegången mot mig är en fars”

Britterna planerar kungligt mottagande av Trump
