Hoppa till innehållet

Utrikes

Efter stridsvagnsbeskeden: ”Väldigt svårt för Putin att backa”

Bild: Ralf Hirschberger/dpa/AP och Sergei Bobylev/Sputnik/AP

Dagens ETC

Efter att flera länder de senaste dagarna beslutat att skicka stridsvagnar till ­Ukraina anklagar Putin västländerna för att vara direkt inblandade i kriget. Men ­forskaren Martin Kragh ­bedömer inte att riskerna för rysk upptrappning har ökat.

Att västvärldens stöd till ­Ukraina kommer att öka har stått klart för Ryssland sedan i våras. Det menar Martin Kragh, som är biträdande chef för ­Centrum för Östeuropastudier och seniorforskare vid Utrikespolitiska Institutet. 

– Varje gång det kommit ett besked om mer tunga vapen så har den ryska reaktionen har varit identisk. Man säger att det här eskalerar, att det kan leda till att vi närmar oss risken för ett kärnvapenkrig. Det är den retoriken som används, men den är ju framför allt riktad till den inhemska befolkningen.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser