Israels krig mot Gaza
Efter Hamas-toppens död: Risk att konflikten sprider sig
Ismail Haniyeh under ett möte i Teheran på tisdagen.
Bild: Iranian Presidency Office/AP/TTDagens ETC
Två attacker mot Hizbollah- och Hamastoppar har genomförts på mindre än 24 timmar. Den ena i Beirut, den andra i Teheran. Exakt vad som kommer hända härnäst är ännu osäkert – men en obehaglig våldsspiral är i rullning.
– Jag tror att Iran helst skulle vilja döda en högt uppsatt israelisk politiker eller militär som hämnd, säger statsvetaren Anders Persson.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Åtal: ”RAF-pensionären” sköt kulspruta mot USA-ambassad
Åtal: ”RAF-pensionären” sköt kulspruta mot USA-ambassad
Anne Hidalgo lämnar ett förändrat Paris bakom sig
Ungerska regimen anklagas för valmutor – lockade med droger och ved
Politikerns vittnesmål från Kuba: Ett fruktansvärt lidande