Hoppa till innehållet

USA

Domare avvisar terrormisstankar mot Luigi Mangione

Luigi Mangione förs till domstol i New York 16 september 2025.

Luigi Mangione förs till domstol i New York 16 september 2025.

Bild: Seth Wenig

Dagens ETC

En domare i New York avvisade på tisdagen två av de allvarligaste åtalen mot Luigi Mangione, 27, som står åtalad för mordet på United healthcares vd Brian Thompson i december förra året.

Kommentera

Domaren Gregory Carro slog under tisdagen fast att bevisen för åtalen om statsterrorism mot Luigi Mangione var ”juridiskt otillräckliga”. 27-åringen står dock fortfarande åtalad för andra gradens mord.

Beslutet är ett bakslag för distriktsåklagare Alvin Bragg, som hävdat att attacken var en avsiktlig och chockerande handling riktad mot en företagsledare inför ett stort investerarmöte.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 28 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.