Hoppa till innehållet

Utrikes

Dödsskjutningen av Rayshard Brooks i Atlanta rubriceras som dråp

Obduktionen av Rayshard Brooks visar att han dog efter att ha blivit skjuten med två skott i ryggen.
Obduktionen av Rayshard Brooks visar att han dog efter att ha blivit skjuten med två skott i ryggen. Bild: Foto: Steve Schaefer/TT/AP

Dagens ETC

Obduktionen av Rayshard Brooks som i fredags sköts till döds av polis i Atlanta, visar att han dog av de två skott som träffade i ryggen. Händelsen rubriceras nu som dråp.

I fredags sköts Rayshard Brooks ihjäl i samband med ett polisingripande på parkeringsplatsen utanför en snabbmatsrestaurang i Atlanta, Georgia i USA. Under söndagen släppte rättsläkaren i Fulton County i Georgia delar av den preliminära obduktionsrapporten som visar att han sköts två gånger i ryggen, rapporterar CNN.

Enligt utlåtandet i obduktionsrapporten dog Rayshard Brooks av blodförlust och inre skador på organ. Det gör att hans död rubriceras som dråp, enligt CNN. Distriktsåklagare Paul Howard, Fulton County kritiserar polisens agerande och har sagt att beslut om åtal ska väckas kan fattas på onsdag.
– Brooks samarbetade med poliserna innan de försökte gripa honom, så att situationen eskalerade till hans död verkar orimligt, sa Paul Howard till CNN.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser