
Dagens ETC
Torsdagen den 27 mars tas Joakim Medin in i förhör när han landar i Istanbul. Sedan dess har han varit frihetsberövad.
• På torsdagen 27 mars flyger Joakim Medin till Istanbul från Budapest, där han för Dagens ETC:s räkning intervjuat bland andra Viktor Orbáns ansvarige för internationell opinionsbildning. Han landar ungefär klockan 11.30 svensk tid. Målet med resan är att rapportera om den senaste utvecklingen i Turkiet, bland annat om de stora protesterna.
• Exakt klockan 12.02 skickar Joakim Medin ett meddelande till Dagens ETC:s chefredaktör: ”De plockar in mig på förhör nu.”

• Timmarna går, tystnad, klockan 16.30 informeras svenska Utrikesdepartementet om att en svensk journalist är saknad i Turkiet.
• Dagens ETC och Joakim Medins närmaste familj har därefter löpande kontakt med Utrikesdepartementet, som inte lyckas etablera kontakt med Joakim Medin.
• Det blir fredag 28 mars. Klockan 12.30 beslutar chefredaktör Andreas Gustavsson i samråd med familjen att det gått för lång tid utan besked. Tidningen offentliggör att en reporter är frihetsberövad i Turkiet. Kravet som ställs är att Sveriges regering ska agera och att alla svenska medier ska engagera sig i fallet.
• Gensvaret blir massivt. Omedelbart kommer reaktioner från andra medier, från människorätts- och pressfrihetsgrupper, från politiker. Fallet får internationell uppmärksamhet.
• Klockan 15 på fredagen får Dagens ETC och familj beskedet, då av turkiska jurister som sökt igenom fängelsesystemet: Joakim Medin har förts från flygplatsen till fängelset Maltepe, han är formellt gripen. Turkiska myndigheter ska ha uppgett att han varit efterlyst sedan flera år.
• Sedan under fredagen kommer också information från UD som meddelar att konsulatet i Istanbul fått telefonsamtal från Joakim Medin, något han har rätt till enligt turkisk lag.
• På fredagens kväll börjar turkiska medier rapportera att Joakim Medin kommer anklagas för samröre med PKK och för att ha kränkt president Erdogan. ”Jag kan säga så mycket att det naturligtvis är falskt. Hundra procent falskt”, säger Dagens ETC:s chefredaktör Andreas Gustavsson till svenska och internationella medier.
• Joakim ställdes på fredagen inför åklagare som medverkade över videolänk. Enligt Joakims advokat var det svårt för honom att kommunicera med åklagaren då den enda tolk som erbjöds honom var en turistguide som inte förstår juridisk terminologi.
• På lördagen, 29 mars, utser familjen i samråd med Dagens ETC juridiska ombud till Joakim Medin. Dessa träffar honom två gånger under dagen och kan förmedla hälsningar samt berätta att han mår efter omständigheterna väl.
• På lördagen bekräftar turkiska officiella konton på plattformen X att Joakim anklagas för att ha ”förolämpat presidenten” och för att ”medlem i en väpnad terroristorganisation”. Turkiets presidentkansli skriver att han är ”känd för sin Turkiet-fientliga rapportering”, men hävdar att gripandet inte har något som helst att göra med hans journalistiska verksamhet. Dagens ETC:s chefredaktör bemöter på nytt dessa påståenden: ”Joakim Medin är journalist, ingenting annat.”
• På söndagens eftermiddag, 30 mars, nås Dagens ETC och familjen av beskedet att Joakim Medin på morgonen förflyttats till ett högersäkerhetsfängelse, Silivri, där många politiska fångar sitter, bland andra Istanbuls borgmästare Ekrem Imamoglu. Joakim Medins advokat får inget veta förrän förflyttningen redan skett.
• På söndagen ger också utrikesministern Maria Malmer Stenergard (M) en kommentar till TT: ”Vi arbetar mycket intensivt med det här fallet, både här i Stockholm, men också i Istanbul genom vårt generalkonsulat. Fallet har högsta prioritet för regeringen”, säger hon. ”Vårt mål är att Joakim Medin ska få komma hem.”
• Måndag 31 mars uppmärksammas Joakim Medins fall på Publicistklubbens möte i Stockholm.
• På tisdagsmorgonen, klockan 9.30 den 1 april, får advokaten Batıkan Erkoç träffa Joakim Medin för första gången efter att han flyttats till högersäkerhetsfängelset. Han förmedlar då ett budskap till Sverige: ”Journalistik är inte ett brott, inte i något land.” Detta får viral spridning. Erkoç meddelade anhöriga och arbetsgivare att Joakim är vid gott mod och säger till Dagens ETC att han tillbringar dagarna med att träna.

• Parallellt har Dagens ETC och hans familj fortsatt dialog med UD, möten som är konfidentiella.
• Flera av världens största journalistgrupper, IFJ och EFJ, gör starka uttalanden för Joakims sak: ”Pressfrihet är en grundläggande rättighet som måste respekteras. Ingen journalist ska gripas, utvisas eller trakasseras som ett resultat av sitt arbete.”
• Sveriges statsminister kommenterar också fallet.
• På onsdagen, 2 april, kommenterar Ulf Kristersson på nytt fallet. Han uppger då att han inte haft kontakt med Turkiets president Recep Tayyip Erdogan om Joakim Medin. ”Jag utesluter ingenting i den här frågan”, säger han till TT.
• Sveriges konsulat i Istanbul har då fortfarande inte fått besöka Joakim Medin i fängelset, sex dagar efter gripandet.
• Flera svenska medier inleder kampanjer. Expressen kallar sin #FreeJoakim medan Aftonbladets publisher Lotta Folcker skriver: ”När en svensk journalist grips måste vi stå samman. Svenska regeringen måste agera tydligt och beslutsamt. Och vi andra måste visa vårt stöd för de insatser som nu görs för att Joakim Medin ska släppas.” Så gott som samtliga större svenska medier har tydligt fördömt gripandet.
• På torsdagens morgon, 3 april, medverkar chefredaktör Andreas Gustavsson i BBC Newsday, världens största radioprogram. Han upprepar att anklagelserna mot Joakim Medin är falska och efterlyser att så många som möjligt ska ställa sig bakom kravet om att han omedelbart ska släppas. ”Det måste vara ett konstant tryck, säger han. ”Vi på Dagens är inställda på att kämpa för Joakim så länge det behövs. Och det vet han om.”
• På torsdagen får Sveriges konsulat Istanbul för första gången besökare Joakim Medin i fängelset. Han får då böcker att läsa, något han efterfrågat.
• På torsdagens eftermiddag medverkar Andreas Gustavsson på konferensen Media Summit i Stockholm. Han berättar där om Joakim Medins fall och säger att andra medier måste visa uthållighet, att fortsatt belysning kan visa sig bli avgörande för utgången. Närvarande är svenska mediechefer samt bland andra, Almar Latour på Dow Jones/Wall Street Journal, med aktuell erfarenhet av att få reportern Evan Gershkovich frisläppt från Ryssland.
• Den 3 till 4 april, kommer Natos utrikesministrar att mötas i Bryssel. Där kommer Maria Malmer Stenergard att möta Turkiets utrikesminister Hakan Fidan, säger hon till Dagens Nyheter vid lunchtid på torsdag: ”Jag ska uttrycka hur viktigt det här är för Sverige och att vi hoppas finna en snabb lösning. Detta är av högsta prioritet för regeringen.” Hon tillägger: ”Vi jobbar på olika nivåer och i olika kanaler för att han ska komma hem så snart som möjligt. Jag förstår att det finns ett stort intresse för hur vi arbetar, men eftersom det är i ett så känsligt läge kan jag inte gå in i detalj på exakt på vad vi gör.”
• Fredag 4 april bekräftar Sveriges utrikesminister att hon lyft ärendet med Hakan Fidan: ”Vi hade ett samtal och jag var mycket tydlig med hur viktigt det är för Sverige att Joakim Medin får komma hem till sin fru”, säger Malmer Stenergard på en kort pressträff i Bryssel. Hon vill inte vara mer detaljerad. ”Konsulära fall är alltid känsliga. Det finns en rad olika aspekter i det här fallet också. Av respekt för det så kan jag inte gå in på detaljer hur exakt regeringen arbetar och inte heller vad som sägs i olika samtal.”
• Söndag 6 april skriver Sofie Axelsson, reporter på Dagens ETC och gift med Joakim Medin, följande på Facebook: ”I samråd med människorättsorganisationer har jag som närmast anhörig till Joakim Medin i egenskap av hustru valt att avaktivera Joakims profiler på sociala medier. Så snart Joakim är hemma kommer vi aktivera dem igen.”
• På onsdagen, den 9 april, meddelar en domstol i Ankara att man avisat en överklagan av frihetsberövandet av Joakim Medin.
• Torsdag 10 april har det gått två veckor sedan gripandet.
• Fredag 11 april får Joakim Medin för första gången ringa sin fru. Samtalet varar i tio minuter. Sofie Axelsson visste om att han skulle ringa, men inte när. ”Han var som vanligt. Han lät glad. Kunde skratta. Och jag kunde reta honom lite.”
• På lördagen, 12 april, har advokaterna på nytt med sig en handskriven lapp från Joakim Medin: ”Orden har nått mig om allt det stöd och all uppmärksamhet jag får nu. Jag är otroligt tacksam för det. Jag har endast sysslat med journalistik, det är inte något jag ska sättas i fängelse för. Inte i Turkiet eller i något annat land. Jag hoppas fortfarande att det här kan gå att lösa snabbt. Jag vill fortfarande tro på att pennan är mäktigare än svärdet.”
• Onsdagen den 23 april står det klart att Joakim Medin åtalas för förolämpning av president Erdogan och terrorbrott. Han riskerar totalt tolv års fängelse.
• På torsdagen, 24 april, rapporteras att journalistik och en bok som Joakim Medin har skrivit genom har åren finns med som en del av bevisbördan. Såväl artiklarna som boken handlar på olika sätt om kurdernas situation. I åtalet menar man att artiklarna, som innehåller bilder på PKK:s flaggor och ledare, består av ”propagandainnehåll” och ”syftar till att ge intryck av att organisationen har en juridisk struktur”. Även inlägg i sociala medier finns med bland bevisen.
• Fredagen, 25 april, kommenterar statsminister Ulf Kristersson fallet Joakim Medin igen, men vill inte inte gå in närmare på regeringens arbete. ”Just nu har vi väldigt intensiva kontakter med Turkiet om detta. Jag tänker inte gå in på dem alls just nu”, säger han till Expressen.
• Den 28 april meddelar riksdagsledamoten Ulrika Westerlund (MP) och EU-parlamentarikern Jonas Sjöstedt (V) att de kommer åka ner till Tirkiet för den första rättegången.
• Tisdagen, den 29 april, kommer Reportrar utan gränser med nya uppgifter om att Joakim Medin riskerar totalt 27 år i fängelse för tre olika åtalspunkter. Detta dementeras av Joakim Medins advokater inom kort. Han riskerar alltjämt 12 års fängelse.
• Inför rättegången skickar Joakim Medin ytterligare ett meddelande från fängelset. Hans budskap börjar med orden ”Icke skyldig. Journalistik är inte en förolämpning.”
• På tisdagen lyfte ledamoten George Aryo från det gröna vänsterpartiet DEM Joakim Medins fall i det turkiska parlamentet. Han avslutar sitt anförande: ”Därför borde alla fängslade journalister frisläppas”.
• Onsdagen den 30 april äger den första rättegången mot Joakim Medin rum. Anklagelsen är förolämpning av presidenten. På morgonen innan rättegången säger Turkiets justitieminister Yılmaz Tunç till Expressen att Medin kommer att få en rättvis prövning och säger om Medin att ”om han inte har överskridit gränsen för journalistik är det inget problem”.
• Rättegången börjar. På plats i Ankara är flera svenska medier. Joakim Medin medverkar på videolänk från Marmarafängelset och får möjlighet att försvara sig. I sitt anförande förklarar han att han är journalist och säger att han inte är skyldig. Tidigt under dagens förhandling framkommer det att Joakim Medin inte har tagit del av åtalet innan. Detta trots att advokaterna på byrån MLSA försökt skicka honom det. Joakim Medin säger i sitt försvar att han inte är skyldig. Han avbryts och får frågor om bilder som publicerats på Erdogandockan i Dagens ETC. Dessa bilder har inte publicerats av Medin utan tidningen. ”När jag delade länken till artikeln jag skrivit så följde fotot automatiskt med länken. Det var aldrig min mening att förolämpa presidenten” säger Joakim Medin i rätten.
Joakim Medin fortsätter sitt försvar och berättar om vad han upplevt sedan han landade i Turkiet och säger enligt TV4 att han ”togs till en cell och det fanns ingen tillgång till toalett, mat eller vatten”. Han fortsätter: ”Jag hade fortfarande ingen information varför jag var gripen. Där tillbringade jag natten. Nästa morgon fick jag ett brev från den svenska konsulaten. De bad mig kontakta dem, men jag fick inte ringa något samtal, I brevet fanns även en lista på advokater. Jag bad polisen ringa en av advokaterna på listan, men den advokaten ville inte representera mig, Jag bad polisen om att få ringa en annan advokat. Polisen svarade då, att det ’är inte mitt jobb.’”
Joakim Medin greps vid passkontrollen på Istanbuls flygplats. Där förhördes han av en icke-engelskspråkig polis via Google translate och ombads skriva under ett papper på turkiska. Medin berättar att ”en annan polis skrev under mitt namn och jag fick ingen kopia”, enligt advokatbyrån MLSA:s X-konto.
I rättssalen avbryts Joakim Medin flera gånger och enligt hans advokater är domstolens tolks översättning bristfällig.
Medin fortsätter: ”Detta åtal börjar med en protest som jag inte var med på och en bild som jag inte delat. Det står inte heller i åtalet att jag delat denna bild eller medverkat på protesten.”
Joakim Medin sammanfattar sitt anförande i rättegången i Ankara med att han är ”en journalist och jag har inte gjort annat än journalistik. Jag fick betalt för att skriva detta, och självklart ville jag att andra skulle läsa texten, så jag delade den i sociala medier”, säger han enligt Aftonbladet.
Han avslutar enligt riksdagsledamoten Ulrika Westerlund (MP), som är på plats i rättssalen med:
”Jag är gift och min fru är gravid i sjunde månaden med vårt första barn. Jag vill inget hellre än att åka hem och vara med henne när vår dotter föds”.
Joakims advokat lämnar över kopior av Medins internationella och nationella presskort, skriver Aftonbladet. Advokaten lämnar även över flygbiljetter som bevis, för att understryka att han inte var i Sverige när Erdogandockan hängdes upp. De yrkar på att åtalet ogillas.
Åklagaren hävdar i sin slutplädering att Joakim Medin är skyldig. Åklagaren yrkar på fällande dom och fortsatt frihetsberövande, enligt MLSA:s x-konto.
Joakim Medin döms villkorligt till 11 månader och 7 dagars fängelse. Denna tid kommer aldrig behöva avtjänas, om Medin inte går något olagligt i Turkiet på fem år.
• Efter rättegången skickar Joakim Medin ett meddelande från fängelset där han skriver: ”Idag är ett slag vunnet. Ett slag kvarstår. Jag är ännu mer hoppfull att jag kommer tillbaka snart, för att fortsätta mitt arbete där jag lämnade det.”
• På pressfrihetens dag, den 3 maj, släpper One free press coalition sin lista med tio akuta fall där journalister fängslats. Den nya har med Joakim Medin och publiceras i tidningar som Wall Street Journal och Washington Post.
• Under onsdagen, den 7 maj, går EU ut och fördömer fängslandet av Joakim Medin. Europaparlamentet kräver ”hans omedelbara och villkorslösa frigivning”.
• Den 8 maj. Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) har träffat sin turkiska motsvarighet Hakan Fidan och pratat om Joakim Medin. ”Jag har tydligt framfört att jag vill att han skyndsamt ska komma hem”, säger hon till Expressen.
Relaterade artiklar
-
Maria Malmer Stenergard (M) mötte Turkiet: ”Var mycket tydlig”
-
Turkiets ambassad uttalar sig om Medin: ”Den rättsliga processen pågår”
-
En hälsning från Joakim Medin inifrån fängelset
-
Advokaten om mötet med Joakim Medin i fängelset: ”Han tänker på sin fru och ofödda dotter”
-
Busch ”bestört” över Turkiets gripande av Medin
-
Fler internationella krav på Turkiet: ”Frige Joakim Medin”
-
Marmarafängelset: ”En ökänd plats för politiska fångar”
-
Utrikesministern ska ha möte med Turkiet om Medin
-
Kristersson om Medin: ”Inte den som ropar högst som är mest framgångsrik”
-
Evin Incir: Att omvärlden sätter press på Turkiet är avgörande
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Israel ser Iran som sin största fiende – stor oro för nya attacker

Svenskarna skulle delta i Global march to Gaza – stoppades i Kairo

Israel stänger sina ambassader – i hela världen

Oro för storkrig i Mellanöstern

Demokratisk senator ville ställa fråga – handbojades
