Hoppa till innehållet

USA

Det kan vara Donald Trumps dolda plan för Minnesota

Till innehåll

Dagens ETC

Insurrection act, väljardata och utpressning. Många är oroliga över att Donald Trump använder den våldsamma situationen i USA för att kunna säkra en tredje mandatperiod.

Här är metoderna han kan använda – och det som kan stoppa honom.

Kommentera

Sedan december har 3 000 agenter från Ice, en federal polismyndighet med inriktning på migration, skickats till delstaten Minnesota. Den 7 januari mördades Renee Good av Ice-agenten Jonathan Ross i Minneapolis. Den 24 januari sköts Alex Pretti till döds av Ice-agenter några kvarter därifrån. 

Redan innan mordet på Alex Pretti hade presidenten Donald Trump hotat att aktivera ”Insurrection act” (”upprorslagen”), en särskild handling som innebär att militären kan kliva in för att upprätthålla lag och ordning.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.